Σεμινάριο ΚΕΟΧ

Βιολογική θεραπεία βλαβών του αρθρικού χόνδρου

(Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2016, 18.00-2100, Αμφιθέατρο ΕΕΧΟΤ)

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Με ιδιαίτερη χαρά ανέλαβα το σεμινάριο του ΚΕΟΧ με γνωστικό αντικείμενο τις βιολογικές θεραπείες των βλαβών του αρθρικού χόνδρου. Και αυτό γιατί υπάρχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον της επιστημονικής κοινότητας όχι πλέον για τη διάγνωση αλλά για την αποκατάσταση των χόνδρινων βλαβών. Η αύξηση του προσδόκιμου επιβίωσης αλλά και η αυξανόμενη ενασχόληση με τον αθλητισμό καθιστούν τις βλάβες του αρθρικού χόνδρου μείζον καθημερινό πρόβλημα στην Ορθοπαιδική. Η έρευνα για την αποσαφήνιση των μηχανισμών ομοιοστασίας και επιδιόρθωσης του αρθρικού χόνδρου όλο και αυξάνει, διεθνείς επιστημονικές εταιρίες έχουν συσταθεί και η βιομηχανία έχει επενδύσει μεγάλα κεφάλαια στη θεραπεία.

Καθημερινά οι ορθοπαιδικοί αλλά και οι ιατροί συναφών ειδικοτήτων κατακλύζονται από πληροφορίες στο διαδίκτυο αλλά και από φαρμακευτικές εταιρείες σχετικά με τα (δυνητικά) θεραπευτικά οφέλη προϊόντων που σκοπό έχουν την επιβράδυνση ή αντιμετώπιση της οστεοαρθρίτιδας και την επούλωση των χόνδρινων βλαβών. Επιπλέον, οι ασθενείς έχοντας πρόσβαση στο διαδίκτυο αλλά και στα χιλιάδες διαφημιστικά έντυπα που κυκλοφορούν επισκέπτονται τον θεράποντα ιατρό με πολλές απορίες για το «ιδανικό» σκεύασμα ή την «ιδανική» βιολογική θεραπεία.

Στο σεμινάριο αυτό θα αναφερθούν τα νεότερα τεκμηριωμένα δεδομένα σχετικά με τη βιολογική θεραπεία της αρθρίτιδας και των χόνδρινων βλαβών. Θα γίνει αναφορά επομένως στους αυξητικούς παράγοντες, στα τροποποιητικά του χόνδρου σκευάσματα και στις κυτταρικές θεραπείες. Δεν θα γίνει αναφορά στις επεμβατικές τεχνικές αποκατάστασης των βλαβών του αρθρικού χόνδρου οι οποίες είχαν αποτελέσει θέμα προηγούμενου σεμιναρίου του ΚΕΟΧ. Οι ομιλητές είναι διακεκριμένοι συνάδελφοι προερχόμενοι από πανεπιστημιακά και ιδιωτικά κέντρα της χώρας μας στα οποία γίνεται πειραματική και κλινική έρευνα στις παθήσεις του αρθρικού χόνδρου.

Ευχαριστώ τον Πρόεδρο του ΚΕΟΧ Καθηγητή Νίκο Παπαϊωάννου καθώς και τη Διοικούσα Επιτροπή του ΚΕΟΧ για την τιμητική πρόσκληση διοργάνωσης αυτού του σεμιναρίου. Ελπίζω, στο τέλος του σεμιναρίου, οι συμμετέχοντες να έχουν λάβει τις απαραίτητες πληροφορίες και γνώσεις σχετικά με το τόσο ενδιαφέρον αντικείμενο.

Ιωάννης Κ. Τριανταφυλλόπουλος, MD, MSci,PhD,FEBOT

Επικ. Καθηγητής Ορθοπαιδικής

Εργαστήριο Έρευνας Παθήσεων Μυοσκελετικού Συστήματος

Ιατρική Σχολή, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών