Επιστημονικό Προσωπικό

Εικόνα επαφής

Ορθοπαιδικός Χειρουργός,

Λέκτορας ΕΕΠΜΣ

Φοίτησε στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών (1988-1994). To 1998-2003, ειδικεύτηκε στην Ορθοπαιδική Χειρουργική και Τραυματολογία στην Α’ Ορθοπαιδική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών στο Νοσοκομείο ΚΑΤ. Το 2002-2003, εξειδικεύτηκε στις Αθλητικές Κακώσεις στο Πανεπιστήμιο University Of North Carolina, USA. Το 2003-2005 συνέχισε της εξειδίκευση στις Αθλητικές κακώσεις στα (1) James Cook University, Middlesbrough, UK, (2) Friarage Hospital South Tees Trust, North Yorkshire, UK, (3)Duchess of Kent Military Hospital, North Yorkshire, UK.Το 2005 ανακηρύχθηκε μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης Ορθοπαιδικής και Τραυματολογίας (FEBOT – Fellow of the European Board of Orthopaedics and Traumatology). Το 2005, ανακηρύχθηκε Διδάκτορας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Το 2009, έλαβε Μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών της Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών στα Μεταβολικά Νοσήματα των Οστών. Το 2010, εκλέχθηκε Λέκτορας Ορθοπαιδικής στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Έκτοτε συμμετέχει στο ερευνητικό και διδακτικό έργο του Εργαστηρίου Έρευνας των Παθήσεων του Μυοσκελετικού Συστήματος «Θ. Γαροφαλίδης» του Πανεπιστημίου Αθηνών στο Νοσοκομείο ΚΑΤ. Είναι μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Χειρουργικής Ορθοπαιδικής και Τραυματολογίας (ΕΕΧΟΤ), του Κολεγίου Ελλήνων Ορθοπαιδικών Χειρουργών (ΚΕΟΧ), του Ελληνικού Ιδρύματος Οστεοπόρωσης (ΕΛΙΟΣ), της Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης Μεταβολισμού των Οστών (ΕΕΜΜΟ), της Ελληνικής Αρθροσκοπικής Εταιρείας (ΕΑΕ) και της International Cartilage Repair Society (ICRS). Συμμετέχει τακτικά σε Ελληνικές και Διεθνείς Επιστημονικές εκδηλώσεις με ομιλίες και παρουσιάσεις ενώ έχει πολλές δημοσιεύσεις σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά περιοδικά. Έχει λάβει εκπαιδευτικές υποτροφίες το 1991 για εκπαίδευση στην κάρδιο- και θώρακο-χειρουργική στις ΗΠΑ (University of South Alabama) και το 2004 στην Ολλανδία (EFFORT Traveling Fellowship). Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στις παθήσεις του αρθρικού χόνδρου και στις οστεοαρθρίτιδες καθώς και στα μεταβολικά νοσήματα των οστών και στην οστεοπόρωση. Έχει την ιατρική ευθύνη σε ακαδημίες ποδοσφαίρου της Αθήνας, σε ομάδες καλαθοσφαίρισης της Α2 κατηγορίας και σε επαγγελματίες αθλητές στίβου, αγώνων δρόμου και μεγάλων αποστάσεων καθώς και σε αθλητές ποδηλασίας.. Από το 2005, είναι συνεργάτης Ορθοπαιδικός Χειρουργός του Νοσοκομείου Metropolitan στο Ν. Φάληρο. Το ιδιωτικό του ιατρείο βρίσκεται στο Μαρούσι Αττικής.

Λέκτορας του Εργαστηρίου, Ορθοπαιδική-Μεταβολικά Νοσήματα των Οστών